Wulkan Taal – czy jest wart uwagi?

#WorldInfo #Taal #Volcano 🌏🌋
Jak większość z Was już zapewne wie, w piątek obudził się wulkan znajdujący się na Filipińskiej wyspie Luzon. Z naszej perspektywy trudno być zaskoczonym wybuchem wulkanu w rejonie świata tak silnie sejsmicznym i tak „naszpikowanym wulkanami”.
Taal, bo niego właśnie chodzi to stosunkowo aktywny i silny wulkan. Na jednej z mapek załączonych widzicie, że wulkan stanowi wyspę o wysokości 311m, no właśnie 🤔 Woda otaczająca go, to tylko jezioro, a patrząc pod kątem ukształtowania tamtejszych terenów raczej nie trudno sobie wyobrazić jego realną wielkość zwłaszcza patrząc na dzisiejszą aktywność która rośnie.
Aktualnie wulkan sklasyfikowany jest do 4 kategorii VEI, czyli stopnia eksplozywności który może skutkować znacznymi zniszczeniami. Jeśli dzisiejsza aktywność sejsmiczna i kolejny wypływ lawy podniesie klasyfikację Taal do 5 kategorii będziemy mówili o porównywalnym wybuchu do wulkanu St. Helen z 18 maja 1970 roku, którego wybuch miał siłę 20 tys razy większa niż pierwsza bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę.
Ja osobiście ciekaw jestem możliwego wpływu tego większego wybuchu na skalę globalną z powodu milionów metrów sześciennych popiołów wznoszonych na wysokości stratosferyczne.
Pomimo zagrożenia życia ludzkiego w związku z wybuchem tego wulkanu, warto obserwować rozwój sytuacji i kolejne anomalia na globie.
#Philipines

Author: Marek Brzeziński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *