K jak Kabaret, czyli kolejna odsłona marnej zimy.

Wyczekując ostatniej aktualizacji niektórych modeli numerycznych z godziny 12 czy 18 UTC można powiedzieć, że marna imitacja zimy po raz kolejny zagości w nasze okna. Marna, bo krótka, marna bo bez mrozu i z małymi szansami na jakiekolwiek przeżycie.
Poniedziałek jeszcze z aurą stosunkowo znośną przynieść może słabe, przelotne opady deszczu w godzinach porannych. Większe opady związane z kolejnym frontem atmosferycznym wystąpią we wtorek przemieszczając się z południowego zachodu na północny wschód.
W związku z wtorkowym frontem na południu kraju w rejonach podgórskich i na Podkarpaciu możliwe pierwsze opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu.
Środa to śnieg na południowym wschodnie i na wschodzie, prognozuje to większość źródeł, więc przyjmując pewną średnią można postawić na to, że odrobinę tam popada. Temperatury wahać się mogą na poziomie 0-2°C, więc kwestia utrzymania się pokrywy śnieżnej jest nie do końca przesądzona mimo wszystko. Ogółem w całym scenariuszu zimowego epizodu, który ma jakieś szanse się pojawić interesującym i najważniejszym okresem będzie Czwartek/Piątek ponieważ tutaj rozbieżność modeli już występuje.
W tych dniach będziemy mieli do czynienia z niżem barycznym, którego obecność przyniesie pewne opady w naszym kraju, pytanie tylko w jakiej formie? Temperatura na wysokości 1,5km, czyli wysokości izobarycznej 850hPa stale utrzymywać się powinna poniżej 0°,C lecz niżej już tak ciekawie nie jest, na ogół będziemy mówili cały czas o temperaturach powyżej zera przez większą część tygodnia. Ewentualny śnieg który może się pojawić spadnie na ziemię w postaci albo mokrego śniegu, albo śniegu z deszczem. Sytuację wciąż należy obserwować i analizować, ponieważ opady które mogą wystąpić w czwartek oraz piątek na chwilę obecną wyglądają bardzo obficie.

Polska wersja modelu GFS

Prognoza modelu ECMWF HRES

Prognoza modelu GFS wxcharts

W zestawieniu brałem także pod uwagę wyliczenia modelu globalnego ze strony wetterzentrale.de, tropicaltidbits.com a także meteoprognoza.pl, lecz ze względu na czytelność wyników zostańmy przy #wxcharts

Reasumując, zima w kraju na pewno w tym tygodniu się pojawi i mówimy tutaj głównie o okresie środa-piątek, lecz podchodząc sceptycznie do bieżących danych dla pewności o zimowym incydencie zaczniemy trąbić w poniedziałek.

Author: Marek Brzeziński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *